חיפוש לפי א’-ב’: א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת

חנות קריסטלים און ליין

המוצרים שלנו
 • החיים כבית ספר

  מק"ט: 2449
  25 נובמבר 2013

  שלום לך, דני.
  אתה מעלה נושא של החיים כבית ספר. אתה שואל על המשמעות ברמה הרוחנית העמוקה.
  כשאומרים החיים הם בית ספר, הכוונה היא לא ללימודים, לא לימודים מסודרים ויש כאן כוונה רוחנית מאוד עמוקה. היא נוגעת לאותם אירועים או נסיבות שאנו עוברים כל יום, כל שעה, כל דקה. האם אנחנו עוברים הלאה או האם אנחנו לומדים, או יותר נכון אתם. כל אירוע שקורה לכם, לטוב לרע או ללא קשר לשיפוטיות של על משקל של טוב ורע, תשאלו את עצמכם: מה למדתי מזה, מוויכוח עם אדם נוסף, עם אדם קרוב או עם סתם מישהו שאינכם מכירים ביום יום. טעיתם, זכיתם, כל אירוע שקורה, תשאלו מה אני לומד מזה. אתם באים לחניה, ופתאום יש חניה. איך שאתם מתקרבים, מישהו יוצא. האם חשבתם על החניה בדקה או שתיים לפני? אולי החשיבה היתה מין בקשה ליקום: תסדרו לי חניה. או מצב הפוך, אתם מסתובבים מעגלים מעגלים ולא מוצאים חניה, מה זה אומר? אולי, האם כדאי לבקש, האם כדאי לשתף את היקום בבקשות שלי. זו סתם דוגמה שכל אחד עובר אותה במהלך השבוע. אבל הדוגמאות הן ללא סוף, ללא סוף. אתה נכנס לחנות, לסופרמרקט, אתה רואה אנשים, אתה רואה תגובות, קופאיות, כל דבר, תשאל את עצמך, מה אני לומד מהסיטואציה. בעיקר כשאתה מרגיש שאתה טועה, כשמישהו מוכיח אותך, לאו דווקא בכעס, בצורה רגועה. בשיחה עם חברים, עם בני זוג, עם ילדים, מכל דבר תעצרו ותלמדו: מה אני לומד מהדבר הזה, איך אני משתפר, איך אני משתנה. זה בית ספר החיים, הבית ספר של יום יום. כמה אנשים עושים זאת? כמה אנשים טורחים לעצור לרגע ולשאול את עצמם: רגע, היה כאן שיעור? האם אני לומד מזה משהו? האם אני יכול להשתפר במשהו? אולי האגו שלי מפריע ולא נותן לי ללמוד? האם אני יכול לבקש סליחה כשפגעתי במישהו שהביע צער, הביע פגיעה, הרי אני תמיד צודק, אז לא!
  זה השיעור של החיים. אין לכם מושג כמה רוחניות יש בעניין הזה. אתם נכנסים לוויכוח, וגם כשאתם צודקים תשאלו: רגע, האם אני באמת צודק או שפשוט הייתי יותר חזק בשיחה או יותר נחוש. האם אני באמת צודק? אולי ניכנס לנעליו של האדם שממול, ונבין אותו יותר, נבין מדוע הוא היה נגד, מדוע הוא דיבר בצורה מנוגדת למה שאני חשבתי. ועל אחת כמה וכמה, אם אתה מרגיש שהצד השני שכנע או "ניצח", איפה טעיתי, אולי אני באמת צריך להיכנס לנעליו של הצד השני ולהבין אותו?
  תדעו לכם, שלהבין זה לא להסכים. אדם יכול להסכים עם אדם אחר, או לא להסכים. אבל, כשיש הסכמה הוא יכול להבין את השני. כשאין הסכמה, הוא גם יכול להבין. אני מבין מדוע הוא פועל אחרת, או חושב אחרת, או מדבר אחרת. אז תבדילו בין הסכמה והבנה. להבין את האויב, לא אומר שאתה מסכים עם האויב. והדוגמאות לכך רבות אינספור. וזה השיעור הרוחני, הכל כך רוחני של היום שלא קשור לידע רוחני, לא קשור להשכלה, הוא קשור לדבר אחד קטן: עצור! האם למדתי משהו? מה אני יכול ללמוד מזה, להפיק תועלת, להתקדם, להשתפר? לא לעלות על אותו מוקש בפעם הבאה. וכשהמסקנה שלכם היא שאתם צריכים לסלוח או לבקש סליחה מאותו אדם וקשה לכם בגלל שיש מישהו קטן כזה נחמד באמצע שקוראים לו אגו. הגדולה שלכם, השיעור שלכם הוא להתגבר ולומר: סליחה, טעיתי.
  לפעמים, צריך ללכת הפוך על הפוך, לחשוב קצת אחרת, לא לזרום. אם יש לכם לדוגמה, דאגת יתר לילד, לנער ואתם כל הזמן דואגים לו, והוא חרד כבר מהדאגה שלכם. תנסו לשנות. הרי מערכת היחסים לא מתקדמת לטובה במצב הזה. אז יום אחד תסכימו איתו על כל דבר מטורף שיאמר לכם ופתאום גם הוא יתחיל להגיב אחרת. אל תלכו עם ראש בקיר. כל דבר שאתם עושים, תבדקו, בעיקר כשיש תקלות, בעיקר כשהיחסים עכורים, בעיקר כשיש התנגשויות, כשיש התנגדויות, כשיש כעס, מרירות, קנאה או כל רגש אנושי אחר שלילי שמתעורר בכם כלפי אנשים אחרים. תעצרו, מה שאתם מפעילים כאן זו את המחשבה, הגוף המנטלי לניתוח, את הרגש, הגוף הרגשי לרסן, לשים רגע בצד כי הרגש קשור לאגו. הגוף הפיזי, לא תמיד. הגוף הפיסי בהחלט מגיב כשאנו נכנסים למצבים קיצוניים של התרגשות, אנחנו מזיעים, לפעמים הפנים מאדימות, לפעמים אנחנו בוכים, לפעמים יש כאבי בטן או היד רועדת כשהגוף ממש מגיב לסיטואציות. וכמובן, שבסופו של דבר, גם הנשמה מעורבת. כשאתם מצליחים להתעלות, וכן ללמוד את השיעור וכן להשתפר, וכן לשנות, וכן לבקש סליחה כשצריך, וגם תודה כשצריך. זו נגיעה בנשמה. הנשמה שלכם מתעלה ואתם זוכים במידות טובות בעולם של מעלה.
  אז זה השיעור של היום. של החיים כמסכת אחת שלמה של לימודים. לא לימודים באוניברסיטה, לא בבית ספר. בית ספר של החיים הוא איך ללמוד מכל מה שקורה לנו במשך היום ולהתקדם.

  היו ברוכים בכל אשר תלכו,
  תודה.
  הרשמה לניוזלטר
  סטונאייג' - אבא הילל 17 (מתחם הבורסה), רמת גן. חניה פרטית צמודה | טל: 03-5784506 | דוא''ל: stoneage@stoneage.co.il